Celní a devizové předpisy

Celní a devizové předpisy se na Niue řídí podle předpisů Nového Zélandu, protože ten Niue spravuje zahraniční politiku. Stejně jako na Novém Zélendu tedy bude každý návštěvník muset vyplnit formulář Quarantine Declaration, v němž deklarujete všechny dovážené položky. Přiznat tak musíte veškeré potraviny, které sebou dovážíte a musíte je proclít. Většinu potravin ani není možné dovážet. Ovoce, zelenina, maso, živočišné produkty, to vše a mnohem více je návštěvníkům zabavováno a zničeno.

Podobně jsou na tom i rostliny. Musíte deklarovat všechny rostliny a jejich části (živé i neživé), stejně jako zvížata. Dovoz zvířat je prakticky nemožný, protože veškerá zvířata, která by jste chtěli vzít sebou musíte nejprve dopravit do Velké Británie, kde budou po dobu 6ti měsíců v karanténě. Teprve potom získáte dovozní povolení od Ministry of Agriculture ve Wellingtonu.

Povinná směna valut se nevyžaduje. Při příjezdu i odjezdu z Nového Zélandu je třeba deklarovat částku převyšující 10.000 Novozélandských dolarů.

Je třeba podotknout, že celní kontroly jsou velice přísné a detailní. Každé zavazadlo je rentgenováno a v případě porušení celních a devizových předpisů se vystavujete pokutě až 100 tisíc novozélandských dolarů a až 5ti letům vězení.

Tyto informace jsou převzaty z portálu Ministerstva zahraničních věcí, kde vždy najdete aktuální podobu předpisů. Detailní informace lze získat na www.customs.govt.nz.