Základní informace o Niue

Správní rozdělení

Ostrov Niue patří mezi přidružená samosprávní zámořská území Nového Zélandu. Přesto má vysoký stupeň samostatnosti, má rozsáhlou vnitřní samosprávu, volí se zde parlament i vláda. Veškeré záležitosti si Niue spravuje samo. Nový Zéland ostrovu zabezpečuje pouze obranu a zahraniční politiku. Niue má od roku 1974 také svoji vlastní ústavu a vydává si vlastní zákony.

Zeměpisné údaje

Ostrov Niue se rozkládá v tichém oceánu na souřadnicích: 170 stupních západní délky a 19 stupních jižní šířky. Niue je ostrov korálového i sopečného původu. Má rozlohu 263 km2 a jedná se o jeden z největších korálových ostrovů na světě. Nejvyšší bod ostrova se rozkládá 68 metrů nad mořem.

Zajímavostí ostrova Niue je, že je zde poměrně vysoký roční souhr srážek, a to celých 7700 mm, což je pro tropické ostrovy velice nezvyklé. Průměrná teplota je 27 stupňů Celsia.

Obyvatelstvo

Počet obyvatel ostrova neustále klesá, v roce 2007 zde žilo 1492 obyvatel, z toho celá polovina žije v hlavním městě Alofi. Přitom ještě v roce 1966 měl ostrov celých 5200 obyvatel. Většina obyvatel mluví niuesky, což je jedno z nářečích polynéského jazyka, je podobný tonžštině a samojštině. Většina obyvatel vyznává místní protestantské niueské církvi.

Ekonomika a hospodářství

Z ostrova Niue se vyváží tropické ovoce, především citrusové plody. Drtivá většina obyvatel také pracuje na rodinných plantážích. Zajímavostí je jistě Niueský med, který je taktéž k dostání, nebo kopra, což je sušené kokosové jádro. Niue také těží ze své exotické polohy a tak je možné koupit různé upomínkové a sběratelské předměty, jako jsou třeba známky.

V roce 2005  zveřejnila zajímavou informaci australská těžební společnost Yamarna Goldfields, podle které má ostrov Niue pravděpodobně největší světové zásoby uranu. Společnost nyní provádí další geologické průzkumy skutečných zásob této strategické suroviny. O těžební licenci se zatím nerozhodlo.