Hlavní město Alofi

Ač v městě Alofi žije přibližně 600 obyvatel, je to největší a zároveň jediné opravdové město ostrova Niue. Město je dokonce rozděleno do dvou správní oblastí, a to na menší Severní Alofi, kde žije přibližně 250 obyvatel a také na Jižní Alofi, kde žije více než 350 obyvatel. V Jižním Alofi sídlí vláda a další důležité orgány státní správy.

Město Alofi se rozkládá na souřadnicích 19°03' jižní šířky, 169°55' západní délky. Jeho poloha je příhodná, protože bylo založeno v blízkosti středu Alofského zálivu na západě ostrova Niue, kde se nachází mezera v korálovém útesů, který celý ostrov Niue obklopuje. Díky tomu se na tomto místě dařilo rybářům, kteří mohou se svými malými rybářskými loďkami bez problémů odplout na volné moře.

Jedou z největších katastrov posledních let byl tropický cyklon Heta, který zasáhl celý ostrov, ale právě ve městě Alofi byly škody největší. Většina města byla poškozena, včetně vládních budou a nemocnice, která byla na celém ostrově jediná. Následkem cyklonu byly vládní budovy přesunuty do Fonuakula, vesnice o 3 km dále ve vnitrozemí.