Huvalu Forest Conservation Area

Huvalu Forest je chráněné území, které se rozkládá mezi vesnicemi Hakupu a Liku. Na 5400 ha plochy, což je celých 20 % rozlohy ostrova, je chráněná tropická příroda. Většinu parku tvoří rozmanitý tropický deštný prales. V jeho lesích najdete četné druhy banyanů, místních kaštanů, kafiků a mnoho dalších stromů a rostlin. Park je také domovem pro místní chráněné kokosové kraby a žije zde většina z 29 druhů ptáků, kteří se na ostrově Niue vyskytují.

Huvalu Forest Conservation Area je pro místní lidi nejenom přírodním parkem, který je hlavním turistickým lákadlem, především je pro ně přehlídkou tropického ostrova, na kterém žijí a vyrůstají. Tento fakt je podtrhnut tím, že park není vládní, jak tomu bývá zvykem, ale celý ho vlastní místní rodiny. Tím se posiluje pouto mezi místními lidmi a tímto přírodním parkem, vždyť spousta z místních lidí zde také pracuje a zároveň dělá průvodce pro turisty.

Pro turisty jsou v parku připraveny dvě turistické stezky, dlouhé 5 a 7 km. Ta kratší z nich vede přes upravované zahrady plné keřů a tropických dřevin, druhá část již vede mohutným pralesem. Delší trasa nás zavede na další přírodní unikát tohoto parku, kterým je chráněná část pobřeží, jenž si ze stezky celé krásně prohlédnete. Po 20ti minutách chůze po pobřeží se dostanete k propasti Togo a k nádherným korálovým vrcholům (viz. foto). Propast Togo je celosvětově vyhledávanou turistickou atrakcí, kdy po sejití ze stezky a slezení po místních žebřících můžete okusit nádheru tropického moře a písčitých pláží, které jsou obklopeny mohutnými skalisky. Pokud si delší stezku projdete celou, na jejím konci se dostanete do propasti Vaikona, která je na rozdíl od Toga vápencového původu.